Koronavirus a letenky – storno, pojištění i nákup


Nejlevnější letenky
 • 49 Kč: 7 nocí v Bulharsku – kompletný zájazd za 202€! raňajky 2* hotel odlet z Ostravy
 • 139 Kč: Mega výprodej letenek po jihovýchodní Asii s AirAsia Letenky od 139 Kč
 • 148 Kč: Air Asia ponúka letenky po Ázii za výpredajové ceny – už od 6€!
další levné letenky

Koronavirus a letenky – storno, pojištění i nákup

Co v tomto článku naleznete:

S šířícím se šílenstvím kolem nového koronaviru (Covid-19) Vás jistě napadá, jak je to se stornem na letenky, zájezdy a vůbec s nákupem nových letenek. Je Koronavirus vůbec důvodem ke stornu?

Aktualizace 13. 3. 2020
Od pondělí (noc z neděle na pondělí) budou hranice jsou zavřené a do odvolání Češi nesmí cestovat mimo hranice.
Byl spuštěn nový web MZ o koronaviru

Aktualizace 12. 3. 2020
Trump kvůli koronaviru zakázal na 30 dní cesty ze Schengenu do USA. (Více), časem bude jistě i oficiální vyjádření na stránkách velvyslanectví USA. Saudská Arábie také zakazuje lety z Schengenského prostoru.

Aktualizace 10. 3. 2020
Itálie je v karanténě celá a v ČR se zavírají školy a zakazují shromáždění nad 100 lidí.

Aktualizace 9. 3. 2020
Pozor nově na Itálii. Všichni, kdo se nově vrací z Itálie, musí do povinné karantény: Více a na MZCR

Storno letenky kvůli Koronaviru (Covid-19)

Jak reagují jednotliví dopravci.

V první řadě se podívejte, jak moc je cílová destinace zasažena nákazou. Poslouží web ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/

Interaktivní mapy šíření coronaviru:

Vyjádření největších českých prodejců letenek – Aktualizováno 5. 3. 2020

Pokud budete chtít bezplatné storno letenky, musí pro to existovat oficiální důvod. Například varování Ministerstva zahraničních věcí jako v případě Itálie nebo Číny. Zde se výslovně píše: „Aktuálně Ministerstvo zahraničních věcí na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu ze dne 25. února 2020 občanům ČR doporučuje necestovat do regionu Lombardie a Benátska“.

Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná opatření, lze podle občanského zákoníku odstoupit bez storno poplatků.

Aktualizace 9. 3. 2020:
Cestovní kanceláře začínají obracet. Vzhledem k vyhlášené karanténě v některých částech Itálie, již nemohou své služby plnit a tak na zájezdy do Itálie budou možná storna bez poplatků nebo změna destinace. U jiných destinací zůstává situace stejná. Je pravděpodobné, že se v Itálii budou karanténní opatření rozšiřovat a tak si rozmyslete, zda do Itálie pojedete i když tam máte zaplacený zájezd nebo letenku. Ministerstvo to nedoporučuje.

Aktualizace 4. 3. 2020:
Cestovní kanceláře se vyjádřili ve smyslu, že ministerstvo vydalo pouze doporučení do zasažených oblastí necestovat, nikoliv zákaz. Proto zákazníci mohou očekávat zdarma storno pouze, pokud míří do oblastí, na které se přímo vztahuje karanténa. Pojištění storna některých pojišťoven (není to však plošné), se rozhodla učinit výjimku a berou doporučení ministerstva nenavštěvovat region jako důvod k uplatnění storna. Postupy jsou však individuální pro každou pojišťovnu.

Více naleznete v:

Obecně s nízkonákladovými společnostmi bude dohoda o stornu horší. U již zakoupených letenek se možnosti pro jejich vrácení řídí podle podmínek dopravce.

Letečtí dopravci s vyšší úrovní služeb budou v tomto případě lepší partner. Například ČSA již začala nabízet bezplatné storno na letenky do Itálie a Lufthansa nabízí bezplatnou změnu rezervace.

Ministerstvo pro místní rozvoj doporučuje postupovat tak, že se o možnostech storna nejprve informujete u příslušné letecké společnosti nebo ubytovatele. Případně se můžete obrátit na jejich poskytovatele cestovního pojištění.  

Na druhou stranu je přeci jen v současné situaci vhodné vynechání zbytného mezinárodního cestování pro osobní potěšení tím nejmenším, co můžete pro zabránění šíření infekce udělat.

 

Cestovní pojištění

S cestovním pojištěním je postoj pojišťoven jednoznačný. Z cestovního pojištění se nebudou proplácet náklady na léčbu koronaviru, pokud cestujete do regionu, který ministerstvo zahraničí nedoporučuje navštěvovat kvůli nákaze koronaviru. V tomto případě cestujete na vlastní nebezpečí. více

Dostáváme se tak do absurdní pozice, kdy nám pojišťovna nemusí uznat storno letenky nebo zájezdu kvůli tomu, že ministerstvo „pouze nedoporučuje“ navštěvovat daný region. Když se tedy na svou dovolenou skutečně vydáte a onemocníte koronavirem, ta samá pojišťovna vám může odepřít proplacení nákladů na léčbu koronaviru, protože jste jeli na vlastní nebezpečí do rizikové oblasti, před kterou ministerstvo varuje.

Buďte si tedy vědomi rizik spojených s cestováním na vlastní nebezpečí do rizikových oblastí s nákazou koronavirem.

 

Nejdůležitější informace

Zásada č. 1: Pozor na nepodložené informace a hoaxy!

Jak vypadá aktuální stav u nás v ČR a co se děje po návratu ze zemí postižených koronavirem čtěte v oficiálních kanálech:

Koronavirus - panika a strach při koupi letenky

Hezká infografika – koronavirus ve dvou minutách

 

Kupovat novou letenku i přes strach z nákazy koronaviru?

Koupi nové letenky v době, kdy se po světě šíří nákaza nemoci Covid-19 nelze ani doporučit ani nedoporučit. Mezinárodní letenky jsou teď levnější než kdy dříve, a to hlavně i kvůli množstvím storn a klesajícímu zájmu o mezinárodní cestování z důvodů nákazy. Obecně je však dobré vzít v úvahu několik následujících informací:

Argumenty pro koupi nové letenky

 • Letenky jsou velmi levné
 • Dobrá informovanost o cílové destinaci – nízký nebo žádný výskyt koronaviru Covid-19
 • ČR se pravděpodobně tak jako tak nákaze stejně nevyhne
 • Nejsem v ohrožené skupině lidí – mladí a silní na Covid-19 neumírají
 • Oproti chřipce má nový koronavirus jen malé počty obětí
 • Panika šířená médii je horší, než virus samotný
 • Velký výskyt nemoci může být způsoben i díky dobrým detekčním schopnostem a včasné reakci v EU.
 • Dovolená je už naplánována
 • Důležitá pracovní cesta

Argumenty pro odložení koupi letenky

 • Na letišti se ve stísněném prostředí vyskytuje velké množství mezinárodních cestujících z různých koutů světa – ideální pro šíření nákazy.
 • V letadle budete sedět i několik hodin v jedné místnosti s mnoha lidmi. Nemáte kontrolu nad tím, kdo sedí vedle vás, odkud jsou ostatní cestující a zda se pohybovali v rizikových oblastech.
 • I přestože nejste případný rizikový pacient, prodělání nemoci Covid-19 není příjemné.
 • Přesto, že nejste případný rizikový pacient, můžete nemoc přenést, kromě jiné, po návratu z dovolené na své blízké. Někteří z nich mohou být ve skupině významněji ohrožených nemocí Covid-19.
 • Stonání v zahraničí a následná karanténa není nic příjemného.
 • Mezinárodní cestování významně přispívá rychlému celosvětovému šíření viru.

Doporučení tedy zní: Projděte si oficiální a relevantní informace a na základě jich si sami rozhodněte, zda je pro vás vhodné v této době kupovat mezinárodní letenku. Vyhýbejte se alespoň nejrizikovějším oblastem a držte se doporučení Ministerstva zahraničí.

 

Jak vybrat letenku v období nákazy koronaviru – Covid-19

 • Vybírejte bezpečné destinace – kontrolujte na stránkách MZV.
 • Vybírejte si dopravce
  • Zjistěte si dopředu, jak daný dopravce přistupuje ke stornům letenek z důvodu nákazy koronaviru.
  • Vybírejte si dopravce s vyšším standardem služeb. V tomto ohledu to bude pravděpodobně s nízkonákladovými společnosti komplikovanější – je to však individuální.
 • Je lepší kupovat letenky více s předstihem. Je možné, že ohrožení koronavirem brzy skončí. Případně se můžete následně rozhodnout, zda letět nebo ne podle toho, jak se bude situace dále vyvíjet.
 • Pojištění storna
 • Dobré cestovní pojištění. Nezanedbávejte dobré cestovní pojištění.
 • Než poletíte, registrujte se do systému DROZD Ministerstva zahraničí.
 • I díky rozšířené panice z nákazy koronaviru, ceny letenek velmi klesají. Když reálné informace, můžete toho využít a koupit opravdu skvělé akční letenky.Další články v sekci: LetenkyNejlevnější letenky
 • 49 Kč: 7 nocí v Bulharsku – kompletný zájazd za 202€! raňajky 2* hotel odlet z Ostravy
 • 139 Kč: Mega výprodej letenek po jihovýchodní Asii s AirAsia Letenky od 139 Kč
 • 148 Kč: Air Asia ponúka letenky po Ázii za výpredajové ceny – už od 6€!
další levné letenky